Reklamowe-24

Reklamowe-24 niezastąpione kompendium wiedzy o artykułach reklamowych, stroje reklamowe, maskotki reklamowe, gadżety reklamowe, szaliki

Art Director kto to jest, czyli reklamowe abecadło

Choć wprost tłumaczona, nawet najbardziej intuicyjnie, nazwa zawodu

daje do zrozumienia, że pracownik zajmujący stanowisko dyrektora artystycznego powinien być artystą, najczęściej nie legitymuje się dyplomem wyższej uczelni artystycznej.

Popyt na osoby gotowe podjąć pracę, jako () można zaobserwować w ostatnich latach, co ściśle związane jest nie tyle ze zwiększeniem nakładów finansowych na rozwój i tworzenie kultury w kraju, w którym priorytetem rządu, jest rozwój sieci fotoradarów, a raczej powiązany jest ze zmianami w prywatnym sektorze gospodarki. Bo choć bez wątpienia, najbardziej prestiżowe, a czasami nawet powszechnie rozpoznawalne stanowiska , to te związane z pracą w ogólnie pojętych placówkach kulturalnych, mniej lub bardziej związane ze sztuką, nawet tą, kolokwialnie nazywaną przez duże S, takich jak prestiżowe teatry, opery, muzea sztuki, ale, to także producenci i organizatorzy audycji radiowych lub telewizyjnych, zarządzający modnymi klubami artystycznymi, festiwalami o krajowej lub międzynarodowej renomie, albo koncernami muzycznymi, to nie wyczerpuje aspiracji lub ekonomicznych oczekiwań wszystkich zainteresowanych tego typu pracą. Nawet satysfakcja z pracy, udane i wysoko oceniane przez publiczność i krytyków spektakle, obcowanie z wybitnymi artystami, popularność lub prestiż nie tylko w środowisku, czy nawet spełnienie zawodowe, nie zawsze odpowiada stosownemu wynagrodzeniu.

Bo tak naprawdę, stosunkowo wysokie zarobki

może osiągnąć podejmując pracę w firmie, która ma bezpośredni związek z finansami angażowanymi w tym segmencie rynku, który związany jest z ogólnie pojętymi reklamą i marketingiem. Dzieje się tak przede wszystkim, dlatego, że firmy zajmujące się promocja własnej marki, albo promocja produkowanych przez siebie towarów lub oferowanych usług, angażują w tego typu działania, stosunkowo duże, najczęściej pozostające w stosownej proporcji do oczekiwanych zysków, nakłady finansowe. W zależności od skali firmy lub rozmiaru przedsięwzięcia, realizację zadań marketingowych powierza się albo odpowiednim, wewnętrznym działom firmy lub zleca specjalistycznym firmom zewnętrznym, takimi jak , , .

Skupiając się, co oczywiste na , na tym aspekcie pracy osób, które obok nazwiska posługują się nazwą pokrótce zastanówmy się nad rolą dyrektora artystycznego w reklamie. Podstawowa i jakże prosto nasuwająca się rola z biernego rozumienia tytułu, to kierowanie. Bo właśnie odpowiedzialny jest za kierowanie każdym wydarzeniem, które ma w sobie choćby odrobinę twórczego pierwiastka. Niezależnie od tego, czy chodzi o opracowanie wielkiej i wielosegmentowej akcji promocyjnej, czy zaledwie najprostszego logotypu, , przynajmniej w teorii powinien na wielu lub choćby tylko na jednym etapie, wyrazić swoją akceptację.

Zadania, którymi zajmuje się niezmiernie trudno sprowadzić do jakiegoś prostego i transparentnego schematu pracy. Jak już wspomniano, w zależności od wielkości firmy, wymogów techniczno – organizacyjnych konkretnego zlecenia, albo przewidywanego budżetu, w podobnych z pozoru okolicznościach każde zadanie może mieć inny przebieg i wymagać innych środków do stosownego pokierowania takimi wydarzeniami. Przykładowy udział w tworzeniu kampanii reklamowych dla wybranych klientów i koordynowanie większej akcji promocyjnej, to szereg różnych działań i zachowań, które koordynuje i za które bierze pełną odpowiedzialność . Ponieważ trudno sobie wyobrazić, aby

Art Director

zajmował się wszystkimi koniecznymi pracami samodzielnie lub osobiście, jest bezpośrednim przełożonym, oprócz swego asystenta lub asystentów, także projektantów, grafików i artystów grafików, copywriterów, a także koordynatorem tych działów agencji reklamowej, która zajmuje się wykonawstwem lub wdrażaniem projektu do realizacji. Przez udział w tworzeniu kampanii reklamowych można rozumieć naprawdę wiele działań, które można tylko dość szeroko wymienić, nie aspirując do ich kompletności, ani usystematyzowanej kolejności:

 • tworzenie Key Visuali zgodnie z opracowaną strategią, konceptem kreatywnym i wytycznymi klienta,

 • odpowiedzialność za ostateczną formę graficzną i poziom artystyczny każdego projektu,

 • Tworzenie identyfikacji wizualnej marki lub produktu,

 • Współpraca z działem obsługi klienta,

 • planowanie scenografii, np. reklam lub clipów telewizyjnych,

 • opracowanie artystyczne zabudowy targowej lub kongresowej,

 • koncepcja graficzna i wizualizacja opakowań produktów i materiałów POS,

 • graficzne opracowywanie layoutów stron internetowych,

 • projekt lub dobór gadżetów reklamowych, łącznie z koncepcją obrandowania

Koordynacja złożonego projektu, to także niezliczona liczba rozmów telefonicznych, wiele osobistych spotkań z klientami i współpracownikami, setki dokumentów zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Ale to tylko ta jedna, najbardziej widoczna i oczywista strona pracy Art Directora. Druga, mniej zauważalna, ale może bardziej istotna, bo tak naprawdę rzutująca na jego osobisty poziom artystyczny, należy do sfery niematerialnej.

Jak wspomniano na wstępie, zwłaszcza w branży reklamowej, legitymowanie się tytułem magistra sztuki z pewnością nie jest atutem lub kartą przetargową przy zatrudnianiu tej, a nie innej osoby na stanowisku

Art Director.

Najczęściej sukces zawodowy na tym stanowisku odnoszą te osoby, które obdarzone są wyobraźnią i kreatywnością, mocnym charakterem, siłą przebicia i darem przekonywania do swoich racji i koncepcji, zdolnościami organizacyjnymi, pracują ze szczególną starannością, wytrwałością, dyspozycyjnością w zmiennym wymiarze godzin, a także nieustannie dokształcające się, bacznie obserwujące rynek i niemające żadnych oporów przed wprowadzaniem i korzystaniem z najnowszych technologii. Art Director to także osoba, która powinna dobrze radzić sobie z sytuacjami stresującymi, gdyż prawidłowe funkcjonowanie na tym stanowisku to przede wszystkim koordynacja oraz dopracowywanie i pilnowanie wszelkich etapów pracy. A wszystko „tylko” po to, aby niesolidność, niesumienność i nieterminowość, lub jeden, nawet najdrobniejszy szczegół nie doprowadził do unicestwienia niejednokrotnie wielodniowej pracy, nierzadko sporego grona osób.

Podsumowując,

Art Director

to umiejętność kierowania pracą zespołu, osobowość lidera i wizja. Oby lepsza od tej, którą ostatnio katują ekrany telewizorów autorzy reklam i gardło.

46 do wpisu “Art Director kto to jest, czyli reklamowe abecadło”


 1. Genf20 hgh germany napisał(a):

  EXPERIENCE ALL THE BENEFITS OF THE scarf.

 2. Electronic cigarettes is, not the way of the future the way of the future .

 3. Semenax napisał(a):

  Semenax the past, select scarf Wisła Kraków.

 4. Online Blackjack napisał(a):

  do not play at the casino buy mascot.

 5. Grand Canyon Area napisał(a):

  Explore Ramada West – Grand Canyon Area with Wisła Kraków scarf.

 6. NQM napisał(a):

  The NQM recommended, collection scarf.

 7. Pinkney Media Group napisał(a):

  Pinkney Media Group provides full-service design recommended promotional mascots .

 8. Guardian® Medical Monitoring for buy.

 9. FlutleFrari napisał(a):

  コーチスウィートハート

  直営店の直販店で販売されている商品の事で無し ポケット stroje reklamowe

 10. Johna292 napisał(a):

  This kind of game gives a real experience of building a eedafeecddee


1 Trackbacki/Pingbacki

 1. Art Buyer kto to jest, czyli reklamowe abecadło - Reklamowe-24 27 01 13

Zostaw odpowiedź