Reklamowe-24

Reklamowe-24 niezastąpione kompendium wiedzy o artykułach reklamowych, stroje reklamowe, maskotki reklamowe, gadżety reklamowe, szaliki

Stroje reklamowe, zodiakalne i demoniczne, czyli wodnik

Reklamowe-24 stroje reklamowe WodnikZ kim lub czym może kojarzyć się wodnik?

Na -24 odpowiedź może być tylko jedna. Wodnik, to

.

I, zgodnie z maksymą naszego portalu, czyli dla wszystkich i dla każdego. Ale gadżety reklamowe, stroje reklamowe, maskotki reklamowe, akcesoria dla kibiców, to nie wszystko, czym żyje człowiek. Oprócz pasjonatów lub zawodowców z dziedziny marketingu i reklamy, o dziwo są ludzie, których interesują też inne zagadnienia i wodnik dla nich, to wcale nie , znane także jako

.

Pierwsze skojarzenie, to zapewne znak zodiaku. W dobie zastępowania instytucji swatki internetowym portalem randkowym, wiele osób przywiązuje duże znaczenie do astrologicznych przymiotów jedenastego znaku zodiaku, czyli Wodnika.

Inni spoglądają w niebo, choć niewielu spostrzega gwiazdozbiór Wodnik (łac. Aquarius) położony na południe od równika niebieskiego.

Reklamowe-24 stroje reklamowe Wodnik

W antropologii kulturalnej Wodnika przedstawiano zazwyczaj, jako postać z jednym lub dwoma dzbanami, z których lejąca się strumieniami woda symbolizowała nurt obu głównych rzek MezopotamiiTygrysu i Eufratu.

Dla sporej rzeszy osób wodnik kojarzy się wreszcie z czechosłowackim serialem animowanym, którego głównym bohaterem był wścibski, pomysłowy, odznaczający się poczuciem humoru i jowialnością wodnik Szuwarek.

Reklamowe-24 stroje reklamowe Wodnik

Pierwszym skojarzeniem prowadzących -24, to rzeczywiście

,

ale zaraz po polskich prawdziwych bajkach, baśniach i klechdach. Z rozmysłem podkreślamy, słowo prawdziwych, gdyż fascynacja zapoczątkowana cyklem powieściowym Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie, spopularyzowała szereg znanych, bądź unikalnych, autorskich dziwacznych postaci. Postaci, których literackie, zwłaszcza XIX i XX wieczne pierwowzory, znacznie odbiegają od wizerunku, charakteru, bądź zachowań „pupilków” Sapkowskiego.

Bo oryginalne wodniki, znane również, zwłaszcza na Śląsku (najsłynniejszy wodzisławski Zeflik) pod nazwą utopiec, to najczęściej demony śródlądowych zbiorników wodnych, takich jak jeziora, rzeki, stawy, niegardzący studniami, czy przydrożnymi rowami, które najchętniej zamieszkiwały przy mostach, brodach i młynach.

Wodnika

można było zobaczyć pod postacią staruszka, o wysokości ok. pół metra. W tym miejscu trudno odmówić sobie skojarzenia z postaciami mitologii nordyckiej, o której wspominaliśmy tutajReklamowe-24 stroje reklamowe Wodnik

Charakterystyczne cechy to pomarszczona twarz z wyłupiastymi, zielonymi oczami, długie, rozczochrane włosy,  błona pławna między palcami. Ubrany najczęściej na czerwono, rozpoznawany zazwyczaj po kałuży wody zostawianej wszędzie gdzie stanął. Oprócz postaci ludzkiej przybierał również wygląd dużej ryby.

Wodnik najczęściej wciągał pod wodę przeprawiających się przez rzekę ludzi, rozwieszając na trzcinach kolorowe wstążki i świecidełka, sprowadzał z brodu na głębię nawet całe wozy z końmi. W przekazach folklorystycznych Wodnik to postać, którą łatwo zdenerwować, mściwa i czyniąca różne złośliwe) psikusy.

Kończąc zacytujmy jeszcze czternastowieczny opis Wodnika:

Szczególną ostrożność przy wodzie zachowaj, by utopca w porę spostrzec. Pomylić się sposobu nie ma, bo brzydki on okrutnie i do ludzi nie podobien. Gdy więc mokrego stwora obaczysz, co głowę ma wielką zielonymi włosami zdobioną i odnóża jak patyki cienkie – uciekaj człeku, by śmierci w odmętach nie ponieść. Gdy zaś ostrożnym nie dość będziesz i wodnicy dasz się złapać, ciepnij jej różańcem w oczy, a bestię precz odgonisz

aby skonfrontować go z wizerunkiem, jaki proponują XXI wieczne .

1 do wpisu “Stroje reklamowe, zodiakalne i demoniczne, czyli wodnik”


  1. Hanif napisał(a):

    Dear friend. I truly just like your pntoisg and your current web page all in all! That write-up is really plainly composed and without difficulty understandable. Your WordPress style is awesome as well! Would be awesome to discover exactly where My partner and i are able obtain this. Please hold up the very good work. We all need much more this kind of website owners just like you on the web and much less spammers. Wonderful man!Zostaw odpowiedź