Reklamowe-24

Reklamowe-24 niezastąpione kompendium wiedzy o artykułach reklamowych, stroje reklamowe, maskotki reklamowe, gadżety reklamowe, szaliki

Szaliki kibica z Krzyżakami w tle, czyli Lipno Polska

posiadają nie tylko kluby lub drużyny sportowe. to nie tylko domena zorganizowanych grup kibiców, zwanych fanklubami.

Swoje

mogą mieć również gminy lub miasta. Jednym z takich miast jest .

to miasto leżące w dawnej Ziemi dobrzyńskiej, która w dawnej Polsce była jednostką terytorialną, obejmującą tereny dzisiejszego województwa kujawsko – pomorskiego, obejmującą tereny między Wisłą, Drwęcą i Skrwą. Stolicą Ziemi dobrzyńskiej był Dobrzyń (noszący współcześnie nazwę Dobrzyń na Wisłą), a inne znaczące miasta to Rypin, Górzna, Bobrowniki, Skępe i .

Reklamowe-24 szaliki kibica Lipno Polska Biało-czerwoni

We wczesnych latach średniowiecza, Ziemia dobrzyńska należała do Mazowsza. Nadana przez Konrada Mazowieckiego w 1222 roku zakonowi Rycerzy Chrystusowych (zwanych Braćmi Dobrzyńskimi), po sprowadzeniu Zakonu Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, rychło stała się obiektem ich zainteresowania. Od tej pory przez przeszło sto lat Ziemia dobrzyńska stała się nieustannym przedmiotem sporu miedzy Rzeczpospolitą, a Krzyżakami. Gdy w 1329 roku napadli na Polskę i ją zajęli, dopiero w 1343 roku na mocy pokoju w Kaliszu, który król zawarł z Krzyżakami, Ziemia dobrzyńska wróciła do Polski. Gdy w 1379 roku Ziemię dobrzyńską przejął, jako lenno książę Władysław Opolczyk, jego nieudolna polityka sprawiła, iż w 1392 zastawił Ziemię dobrzyńską Krzyżakom, za 50 tysięcy złotych węgierskich. Od tej pory, spór z Zakonem Krzyżackim trwał do 1466 roku, gdy ostatecznie Ziemia dobrzyńska trafiła w granice Rzeczpospolitej.

Burzliwe dzieje Ziemi dobrzyńskiej nie ominęły również Lipna. Temu położonemu nad rzeką Mień miastu nadano prawa miejskie w 1349 roku. Najstarszym, zachowanym do dziś zabytkiem na terenie miasta, jest gotycki kościół pod wezwaniem , zbudowany w 1388 roku, najprawdopodobniej na miejscu wcześniej istniejącej świątyni.

Reklamowe-24 szaliki kibica kościół Lipno

Współcześnie

,

to miasto liczące około 15 000 mieszkańców, będące stolicą zarówno gminy wiejskiej , jak i siedzibą powiatu lipnowskiego.

Najbardziej znanymi osobami urodzonymi w Lipnie są:

Barbara Apolonia Chałupiec urodzona w 1897 roku, znana, jako Pola Negri polska aktorka i międzynarodowa gwiazda kina niemego, zmarła w 1987 roku w San Antonio w Teksasie, USA.

Leszek Balcerowicz, urodzony w 1947 roku, ekonomista i polityk, były wicepremier i minister finansów w kilku rządach, były poseł na Sejm i były prezes Narodowego Banku Polskiego.

W 1922 roku nauczyciel miejscowego gimnazjum Jan Horowica, założył w Lipnie klub sportowy. Kibice tego klubu, z pewnością posiadają

.

Drużyna piłkarska Mień największe sukcesy święciła w latach 1983-1984 i 1990-2001 grając w III lidze. I choć trudno sprawdzić, czy wówczas dumnie wznosili w górę , to dla fotograficznego wzbogacenia tego artykułu, zamieszczamy z herbem miasta . I co najważne, akcentujące przywiązanie lipnian do biało-czerwonych barw.

Zostaw odpowiedź