Reklamowe-24

Reklamowe-24 niezastąpione kompendium wiedzy o artykułach reklamowych, stroje reklamowe, maskotki reklamowe, gadżety reklamowe, szaliki

Polonia Łaziska Górne, szaliki kibica śląskiego klubu

Klub Sportowy PoloniaReklamowe-24 Polonia Łaziska Górne herb

został założony w 1927 roku. Aktualny adres klubu – Łaziska Górne, ul. Staszica 31b. Stadion o pojemności 4 000 miejsc, wymiarach 100 m x 66 m, położony jest przy ulic Górniczej 37.

Obowiązujące barwy klubowe: żółto-niebiesko-czarne.

 Kibice

Polonii

dumnie prezentują i demonstrują przywiązanie do barw klubowych, poprzez powszechnie noszone szaliki klubowe.

Reklamowe-24 szalikii kibica Polonia Łaziska Górne 

(śl. Gůrne Łaźiska, niem. Ober Lazisk, łac. Lazyska Superiori, czes. Horní Lazyska) to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim, sąsiadujące z miastami: Mikołów i Orzesze oraz gminą Wyry, w którym według danych z 2008 roku, zamieszkiwało 21 983 mieszkańców.

Nazwa Łaziska wywodzi się z przeszłości tej okolicy i ukształtowania terenu, czyli ze starych łazów, inaczej określanych jako łysiny, czyli terenów, na których wypalano puszcze pod pola uprawne. Właśnie takimi  łazami były rejony Mikołowa, gdzie ludzie osiedlali się osadnicy. W ten sposób powstała wieś Łaziska, o której pierwsza odnotowana historycznie wzmianka pochodzi z 1287. Widomo, że właścicielem villa Lasiszka, był rycerz Borko (Bolko) z Łazisk.

Reklamowe-24 Łaziska Górne herb

były od początku należały do piastowskich książąt, by na przestrzeni wieków, zmieniając właścicieli, trafić w XIX wieku w ręce właścicieli stanowego państwa pszczyńskiego.

W 1839 r. otwarto w Łaziskach Górnych pierwszą kopalnię i od tej pory miasto i okolica podlegały coraz większej industrializacji. Wraz z rozwojem kolei, budowano kolejne kopalnie węgla kamiennego, hutę, a w 1917 roku rozpoczęła działalność Elektrownia Łaziska (wówczas „Elektro”), fabryka karbidu, oraz wodociągi.

Po zakończeniu I wojny światowej łaziszczanie uczestniczyli czynnie w powstaniach śląskich, a w trakcie plebiscytu w marcu 1921 r. większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem miasta do Polski. Polityczne układy spowodowały, że wbrew wynikowi plebiscytu teren Łazisk Górnych miał zostać przyłączony do Niemiec, ale definitywnie, po III powstaniu śląskim, Rada Ambasadorów sankcjonowała inny podział strefy plebiscytowej i zostały przyłączone do Polski.

Reklamowe-24 Łaziska Górne ratusz

Do najbardziej charakterystycznych budowli miasta należy zaliczyć gmach ratusza, co ciekawe, wybudowany w stylu funkcjonalistycznym w 1927 roku, a więc wówczas, gdy miasto , nie posiadały jeszcze praw miejskich.

Dane wpisu

Data
3 sierpnia 2012

Autor
reklamowe-24

Zostaw odpowiedź